а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заштити

заштитат; заштитил
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 2594
1. Засолне, спаси од опасност, непријатност.
Англиски: protect Албански: mbroj
Примери:
Шалот му го заштити лицето од ветрот.
Со рацете го заштити лицето од силната светлина.
Насипот го заштити селото од надојдената река.
2. Некој одбрани, сочува некого од нешто.
Англиски: protect Албански: mbroj
Примери:
Десетината го заштити целиот одред.
Компанијата и во тешките моменти успеа да ги заштити своите вработени.
3. (се заштити) се засолне, се одбрани, се зачува
Англиски: protect Албански: mbrohem
Примери:
Се заштити од дождот под еднастреа.
Изведенки
1. заштитува несв.
(се) заштитуваат
2. заштитување ср.
глаг. им.