а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заштитен

заштитни
Вид збор: Придавка
Ранг: 3865
Што штити, што е наменет за заштита.
Англиски: protective
Примери:
заштитни очила
заштитнини мерки
заштитен знак
заштитна корупка
заштитена компанија