а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заштипе

заштипат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да штипе - со прсти.
Англиски: pinch Албански: pickoj
Примери:
Таткото галовно го заштипе по образот.
2. Почне да откинува од нешто со штипење.
Англиски: break Албански: thyej
Примери:
Заштипеа децата од пресниот мирислив леб.
3. За инсект - почне да боцка, да каса.
Англиски: pinch Албански: pickoj
Примери:
Го заштипе нешто на ногата.
4. За дожд, снег и сл.
Англиски: pinch Албански: bie
Употреба: Преносно значење
Примери:
Силниот ветар со снег им ги заштипе лицата.
5. (се заштипе) Се штипе заемно.
Англиски: pinch Албански: pickoj
Примери:
Двете девојчиња се заштипеа и се закубаа за коси.
Изведенки
заштипува несв.
(се) заштипуваат