а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заштеди

заштедат; заштедил; заштеден; (ќе) заштедел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 12608
1. Почне да штеди.
Англиски: save Албански: kursej
Примери:
Откако се вработи, заштеди, ама сѐ уште нема доволно за стан.
2. Собере пари со штедење.
Англиски: save Албански: kursej
Примери:
Заштеди за стан.
Заштеди пет илјади денари овој месец.
3. Направи заштеда во средства, стоки, време и сл.
Англиски: save Албански: kursej
Примери:
Овој начин на работа ќе ни заштеди и енергија и материјал.
Изведенки
1. заштедува несв.
заштедуваат
2. заштедување ср.
глаг. им.