а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зашрафи

зашрафат
Вид збор: Глагол, свршен
Прицврсти со шраф, заврти шраф.
Англиски: screw Германски: anschrauben
Употреба: Технологија
Примери:
Мајсторот ја зашрафи полицата за книги.
Ја зашрафи расклатената квака.
Изведенки
1. зашрафува несв.
зашрафуваат
2. зашрафување ср.
глаг. им.