а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зашнира

зашнираат
Вид збор: Глагол, несвршен
Заврзе, прицврсти со врвка.
Англиски: strap Германски: schnüren
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Ги зашнира чевлите.