а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зашмука

зашмукаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да шмука.
Англиски: suck Албански: thith
Примери:
Детенцето легна и зашмука млеко од шишето.
2. Почне да шмука бонбони.
Англиски: suck Албански: thith
Примери:
Девојчето слатко го зашмука лижавчето.
3. За машини, апарати - почне да шмука прав.
Англиски: vacuum Албански: vakumizon
Примери:
Го направи ручекот, па зашмука со правосмукалката.
Изведенки
зашмукува несв.
зашмукуваат