а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зашмрка

зашмркаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да шмрка - со нос.
Англиски: sniff Албански: nuhat
Примери:
Таа зашмрка и заплака.
Пред да каже нешто, зашмрка.
2. Почне да црпе.
Англиски: scoop Албански: mar me garuzhdë
Примери:
Неколку пумпи ја зашмркаа водата од поплавените подруми.
3. Почне да пие со подзатворена уста испуштајќи шумови.
Англиски: slurp Албански: pin
Примери:
Гостинот зашмрка од кафето.
Изведенки
зашмркува несв.
(се) зашмркуваат