а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зашлапка

зашлапкаат
Вид збор: Глагол, свршен
зашлапа
Употреба: Деминутив
Примери:
Девојчето зашлапка радосно по измиениот двор.
Зашлапка со прстите од нозете одвај достигнувајќи ја водата.
Детето од сласт зашлапка, јадејќи ги колачињата.
Изведенки
зашлапкува несв.
зашлапкуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи