а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зашеќери

зашеќерат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Заслади со шеќер.
Англиски: sugar Турски: şekerleme Албански: sheqeros
Употреба: Гастрономија
Примери:
Го зашеќери кафето.
2. заслади, украси
Англиски: decorate Албански: zbukuron
Употреба: Преносно значење
Примери:
Кога раскажуваше што се случило, малку ја зашеќери приказната.
3. Подејствува на нешто да стане шеќер.
Англиски: sugar Албански: sheqeroset
Примери:
Предолгото варење го зашеќери слаткото.
4. (се зашеќери) се шеќердиса
Англиски: sugar Турски: şekerleme Албански: sheqerdiset
Примери:
Медот се зашеќерил.
Изведенки
1. зашеќерува несв.
(се) зашеќеруваат
2. зашеќерување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи