а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зачуе

зачујат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Слушне оддалеку, нејасно.
Англиски: hear Албански: dëgjoj
Примери:
Шумарот зачу рикање на елен.
Тој излегуваше од училиштето кога зачу гласови во ходникот.
Наслушнаа и одвај зачуја шум на претпазливи стапалки.
2. (се зачуе) Се слушне оддалеку, нејасно.
Англиски: hear Албански: dëgjoj
Примери:
Некаде се зачу тупотење.
3. (безл.) Ми (му, ти...) се зачуе.
Англиски: sound Албански: tingull
Примери:
Му се зачу шушкање.
Ми се зачуја чекори по покривот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи