а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зачудувачки

зачудувачкиот
Вид збор: Придавка
Што предизвикува чудење.
Англиски: amazing
Примери:
зачудувачко прашање, зачудувачки работи
Изведенки
зачудувачки прил.
Пример: Зачудувачки доследно го потврди кажаното.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи