а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зачуден

зачудениот
Вид збор: Придавка
Тој што е обземен од чудење, од изненадување.
Англиски: amazed
Примери:
Тој се сврте зачуден не верувајќи на сопствените уши.
зачуден поглед
Изведенки
зачуденост ж.
зачуденоста
FlexiMac
 менување на македонски глаголи