а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зачуван

зачуваниот
Вид збор: Придавка
1. (глаг. прид.) зачува
2. Што е во добра состојба како порано.
Примери:
Мебелот е стар, но зачуван.
3. За човек - што е во добра здравствена состојба, што изгледа добро со оглед на годините.
Примери:
зачувана жена
FlexiMac
 менување на македонски глаголи