а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зачрчори

зачрчорат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да чрчори.
Англиски: twitter
Примери:
Зачрчорија првите пролетни птици.
Изведенки
зачрчорува несв.
зачрчоруваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи