а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зачмае

зачмаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да чмае.
Англиски: hang Албански: flej shumë
Примери:
Зачмаја на тоа работно место, не ни помисли да менува нешто.
Цвеќето нешто не вирее, зачмаја.
2. Остане долго некаде.
Англиски: hang Албански: mbahet gjatë
Примери:
Зачмаја во кафеаната цел ден.
3. (се зачмае) Се задржи долго некаде.
Англиски: hang Албански: mbahet gjatë
Примери:
Се зачмаја во куќата и ги избегнуваше луѓето.
Изведенки
1. зачмајува несв.
(се) зачмајуваат
2. зачмајување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи