а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зачмаен

зачмаениот
Вид збор: Придавка
Што е безживотен, стушен, апатичен.
Англиски: languorous
Примери:
Тој е сиот зачмаен и дремлив.
Тешко е да се раздвижи зачмаена средина.
Изведенки
зачмаеност ж.
зачмаеноста
FlexiMac
 менување на македонски глаголи