а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зачлени

зачленат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Запише некого за член во некоја организација, друштво и сл.
Англиски: join Албански: anëtarsoj
Примери:
Родителите без да ја прашаат ја зачленија во играорната секција.
По негова желба го зачленија во еколошко друштво.
2. (се зачлени) Стане член.
Англиски: become member Албански: anëtarsohem
Примери:
Тој меѓу првите се зачлени во партијата.
Изведенки
1. зачленува несв.
(се) зачленуваат
2. зачленување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи