а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зачкрта

зачкртаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. зачкрипи
Англиски: creak Албански: gërvimë
Примери:
Фотелјата зачкрта од тежината на дедото.
Вратата зачкрта, кваката се придвижи, некој влезе.
2. За заби - скрцка.
Англиски: grate Албански: kërcëlloj
Примери:
Зачкрта бессилно со забите, а крвта му удри в глава.
3. Почне да чкрта на хартија.
Англиски: scrawl Албански: shkaravitë
Примери:
Девојчето зачкрта со боичките.
Изведенки
1. зачкртува несв.
зачкртуваат
2. зачкртување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи