а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зачкрипи

зачкрипат
Вид збор: Глагол, свршен
1. За автомобил, за врата - почне да чкрипи.
Англиски: squeal Албански: klithmë
Примери:
Одненадеж зачкрипеа сопирачки од автомобил.
Возот продорно зачкрипе.
Вратата зачкрипе и детето влезе внатре.
2. За заби - зачкрта.
Англиски: grind Албански: vërtit
Примери:
Продавачот зачкрипе со забите и нешто промрмори.
3. За работа што не оди како што треба.
Албански: klithmë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Продажбата на производот зачкрипе.
Во последната фаза работата зачкрипе.
Изведенки
1. зачкрипува несв.
зачкрипуваат
2. зачкрипување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи