а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зачкрботи

зачкрботат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да чкрботи.
Англиски: clatter
Примери:
Клучот зачкрботи во бравата.
Стражарот зачкрботи со клучот и влезе во келијата.
Изведенки
зачкрботува несв.
зачкрботуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи