а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зачкрапа

зачкрапаат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да чкрапа (со пушка, пиштол итн.)
Англиски: click
Примери:
Војникот зачкрапа со пушката.
Изведенки
зачкрапува несв.
зачкрапуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи