а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зачкраба

зачкрабаат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да чкраба.
Англиски: scribble
Примери:
Детето зачкраба по боенката.
Човекот нервозно зачкраба на документот.
Изведенки
зачкрабува несв.
зачкрабуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи