а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зачкива

зачкиваат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да гледа со полузатворени очи, подзамиже.
Англиски: squint Албански: vëngëri
Употреба: Разговорно
Примери:
Наредникот лукаво зачкива со едното око.
2. Впери поглед во некого, во нешто.
Англиски: gaze Албански: ia ngul sytë
Употреба: Разговорно
Примери:
Старецот зачкива низ прозорецот во дворот.
3. Почне слабо да гори.
Англиски: squint Албански: vëngëri
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Ламбата зачкива.
Изведенки
зачкивува несв.
зачкивуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи