а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зачита

зачитаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да чита.
Англиски: read Албански: fillon të lexoj
Примери:
Таа ја зачита новата книга.
Ученикот зачита на глас.
2. (се зачита) Се занесе во читање.
Албански: humbaset në lexim
Примери:
Тој толку се зачита во книгата што дури не сети дека е време за вечера.
Се зачита весник, не слушна што го прашуваат.
Изведенки
1. зачитува несв.
(се) зачитуваат
2. зачитување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи