а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зачита

зачитаат
Вид збор: Глагол, несвршен
почитува, цени
Англиски: value, appreciate
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Докторот многу го зачитаат во селото.
Изведенки
1. зачитање ср.
глаг. им.
2. зачитува несв.
зачитуваат
3. зачитување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи