а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зачисти

зачистат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да чисти.
Англиски: clean Албански: pastron
Примери:
Стана и веднаш зачисти низ куќа.
2. Исчисти набрзина, згора-згора.
Англиски: clean Албански: pastron
Примери:
Таа најпрвин ги зачисти собите, па се зафати со ручекот.
3. (се зачисти) Се исчисти од нешто, набрзина.
Англиски: clean Албански: pastron
Примери:
Се зачисти малку од сламки и излезе.
Изведенки
1. зачистува несв.
зачистуваат
2. зачистување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи