а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зачисли

зачислат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 51289
1. вброи, вклучи
Англиски: include Албански: përfshij
Употреба: Архаизам
Примери:
Тој ја зачисли и својата друшка во истата чета.
Оди, нека те зачислат во списокот.
2. (се зачисли) се вброи, се вклучи
Англиски: include Албански: përfshij
Употреба: Архаизам
Примери:
И таа реши да се зачисли во друштвото.
Изведенки
1. зачислува несв.
(се) зачислуваат
2. зачислување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи