а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зачирика

зачирикаат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да чирика, да чирилика.
Англиски: tweet
Примери:
Некаде врабец зачирика.
Изведенки
зачирилика св.
зачириликаат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК