а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зачипчи

(се) зачипчат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 40615
Се залепи за некого, за нешто, цврсто се држи.
Англиски: cling
Примери:
Тој се зачипчи за пријателот.
Орелот се зачипчи со канџите за карпата.
Изведенки
1. зачипчува несв.
(се) зачипчуваат
2. зачипчување ср.
глаг. им.