а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зачипчи

(се) зачипчат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 40461
Се залепи за некого, за нешто, цврсто се држи.
Англиски: cling
Примери:
Тој се зачипчи за пријателот.
Орелот се зачипчи со канџите за карпата.
Изведенки
1. зачипчува несв.
(се) зачипчуваат
2. зачипчување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК