а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зачин

мн. зачини
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 17540
Продукт што се додава на јадењето за подобрување на вкусот.
Англиски: spice Албански: erëz
Употреба: Гастрономија
Примери:
Егзотичен зачин.
Ручекот имаше многу зачини.