а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зачеток

мн. зачетоци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 12165
1. Почеток, навестување на нешто.
Англиски: beginning Албански: fillim
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Зачетокот на лирската поезија е уште во народната поезија.
Зачеток на нова ера.
2. ембрион, фетус
Англиски: embryo Албански: embrion, fetus
Употреба: Медицина
Примери:
Зачетокот е заштитен во утробата на мајката.
Безгрешен зачеток.