а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зачепи

зачепат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 25631
Затвори со чеп.
Англиски: stuff
Примери:
Откако наточи од виното, тој повторно го зачепи бурето.
Изрази
Зачепи уста (некому) – не даде можност некому да зборува, принуди некого да замолчи со силата на своите аргументи.
Изведенки
1. зачепува несв.
зачепуваат
2. зачепување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК