а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зачекори

зачекорат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 3155
Почне да чекори.
Англиски: step
Примери:
Девојчето кротко зачекори напред.
Тој само што зачекори, застана и се поврати.
Изведенки
1. зачекорува несв.
зачекоруваат
2. зачекорување ср.
глаг. им.