а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зацути

зацутат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 54941
1. Почне да цути.
Англиски: blossom Албански: çel, lulëzoj
Примери:
Зацуте кајсијата во дворот.
Зацутеа овошките.
2. Почне да напредува.
Англиски: blossom Албански: lulëzoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Зацути повторно селскиот живот.
Изведенки
зацутува несв.
зацутуваат