а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зацрпи

зацрпат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да црпи.
Англиски: scoop
Примери:
Тој зацрпи со лажицата од киселото млеко.
Зацрпивме вода од бунарот.
Изведенки
1. зацрпува несв.
зацрпуваат
2. зацрпување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи