а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зацрека

зацрекаат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да црека.
Англиски: screak
Примери:
Бабата зацрека по децата.
Изведенки
зацрекува несв.
зацрекуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи