а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зацимоли

зацимолат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да цимоли.
Англиски: grouch
Примери:
Детето го покри лицето и зацимоли.
Кучето долго време мирно лежеше и одеднаш зацимоли.
Изведенки
зацимолува несв.
зацимолуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи