а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зацика

зацикаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. За животни - почне да цика.
Англиски: squeak Албански: gërvin
Примери:
Малите прасиња зацикаа во дворот.
2. Вика испуштајќи тенок глас - цик.
Албански: piskas
Примери:
Не туку цикај.
Изведенки
зацикува несв.
зацикуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи