а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зацивка

зацивкаат
Вид збор: Глагол, свршен
За пиле, глувче - почне да цивка.
Англиски: squawk
Примери:
Пилињата зацивкаа по квачката.
Од снопот зацивкаа глувци.
Изведенки
зацивкува несв.
зацивкуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи