а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зацеп

мн. зацепи
Вид збор: Именка, машки род
Расцеп во дрво, карпа и сл.
Англиски: crack
Примери:
Тој откако го исече стеблото, направи неколку зацепи.
Од зацепите на карпите болснуваше понекое видело.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи