а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зацементира

зацементираат
Вид збор: Глагол, свршен
Исполни, поврзе, зацврсти со цемент.
Англиски: cement
Примери:
Мајсторот ја зацементира дупката во оградата.
Ги зацементиравме ногалките на масата во дворот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи