а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зацели

зацелат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Залечи, заздрави рана.
Англиски: heal Албански: shëroj
Примери:
Раната зацели и набрзо стана од постела.
2. (се зацели) се залечи
Англиски: heal Албански: shërohet
Примери:
Тој брзо се зацели од лековитите тревки.
Изведенки
1. зацелува несв.
(се) зацелуваат
2. зацелување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи