а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зацеди

зацедат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да цеди.
Англиски: squeeze Албански: shtrydh
Примери:
Тој зацеди лимон во цедалката.
2. Почне бавно и несигурно да зборува.
Англиски: stutter Албански: belbëzoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Детето плашливо ја зацеди приказната.
3. (се зацеди) Почне да се чувствува, да се насетува.
Англиски: sense Албански: ndjen
Употреба: Преносно значење
Примери:
Се зацеди блага миризба од тукушто печениот леб.
Молба се зацеди од неговите очи.
Изведенки
1. зацедува несв.
(се) зацедуваат
2. зацедување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи