а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зацврчи

зацврчат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да цврчи.
Англиски: twitter Албански: cicëroj
Примери:
Штурците зацврчеа.
Зацврчи подгорениот фитил во ламбата.
2. зацвркоти
Англиски: chirp Албански: cicëroj
Изведенки
1. зацврчува несв.
зачврчуваат
Пример: Некој штурец одвреме навреме зацврчуваше.
2. зацврчување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи