а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зацвркоти

зацвркотат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да цвркоти.
Англиски: chirp Албански: fillon të cicëroj
Примери:
Дојде пролет и зацвркотеа врапчињата.
2. Прави детска врева.
Англиски: chirp Албански: bën cicërimë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Првоодделенците зацвркотеа во училницата.
Изведенки
зацвркотува несв.
зацвркотуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи