а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зацвили

зацвилат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да цвили; да испушта пискав глас од тага, болка и сл.
Англиски: whine
Употреба: Зоологија
Примери:
Коњот зацвили во шталата.
Кученцето зацвили со последните сили.
Изведенки
1. зацвилува несв.
зацвилуваат
2. зацвилување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи