а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зацвета

зацветаат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да цвета.
Англиски: blossom
Примери:
Се стопли и дрвјата зацветаа.
Цвеќето што ми го подари зацвета дури по три години.
Изведенки
1. зацветува несв.
зацветуваат
2. зацветување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи