а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зацацка

зацацкаат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да цацка, да ситни нешто.
Англиски: mince
Примери:
Го зацацка месото на ситни парчиња.
Од утрото зацацка дрва.
Изведенки
1. зацацкува несв.
зацацкуваат
2. зацацкување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи