а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зацари

зацарија
Вид збор: Глагол, свршен
1. Прогласи некого за цар.
Албански: shpall
Примери:
Тој го зацари својот единствен наследник.
2. Стане цар; завладее, загосподари како цар.
Англиски: reign Албански: sundoj
Примери:
Од тој ден зацари новиот цар.
3. Се рашири, завладее како појава, состојба.
Англиски: reign Албански: sundoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Зацари анархија.
Глувотија зацарува над езерото.
Зацари длабока тишина.
Изведенки
зацарува несв.
зацаруваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи